Dekorasyonda Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Dekorasyonda Renk Seçimi Neden Önemlidir?

Bir alanı dekore ederken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri renk seçimidir. Mekâna uygun tonlarda yapılan renk seçimleri, dekorasyonu büyük ölçüde tamamlamaktadır. Asev mimarlık olarak dekorasyonda renk seçiminin önemini biliyor ve tüm çalışmalarımızda renk seçimlerine büyük özen gösteriyoruz.

Asev mimarlık olarak tüm projelerimizde öncelikle müşteri taleplerini dinliyor ardından taleplere uygun temada renk paletleri hazırlıyoruz.  Renk paletlerini hazırlarken müşterilerimizin taleplerini, dekore edilecek alanın kullanım amacını ve kaç kişi tarafından kullanılacağını göz önünde bulunduruyoruz.

Yatak odası dekorasyonlarında daha dingin ve huzur veren temalar tercih ederken aile üyelerinin bir araya gelip sohbet ettikleri salonlar için, daha enerjik ve canlı tonların hâkim olduğu renk paletleri hazırlamaya özen gösteriyoruz.

Dekorasyonlarda 60-30-10 Kuralı

Dekorasyonlarda renk seçimi kadar uyum da önem taşımaktadır. Renk paleti hazırlarken dengeyi yakalamak oldukça önemlidir. Bu nedenle pek çok uzman mekân tasarımları için renk paleti hazırlarken 60-30-10 kuralının uygulanmasını önermektedir. 60-30-10 kuralına göre mekân dekore edilirken renk paletinin %60’ını dekorasyonda kullanılması planlanan ana renk, %30’unu yan renk ve %10’unu vurgu rengi oluşturmalıdır.

Bu sayede dekorasyonda renk uyumu ve denge yakalanmış olur. Ev dekorasyonlarında ana renk tercihi yapılırken kahverengi, siyah, beyaz ve gri gibi nötr tonların kullanılması tavsiye edilir. Yardımcı renk tercihi yapılırken ise zıt renkler kullanılması önerilmektedir.

Vurgu rengi olarak adlandırılan ve renk paletinin yaklaşık %10’luk kısmını oluşturan rengin ise dekore edilen alandaki en sıra dışı ve dikkat çekici renk olması gerekir. Bu oranların uygulandığı alanlarda dengeli ve çarpıcı dekorasyonlar ortaya çıkar. Tasarımın %10’unu oluşturan vurgu rengi tablo, minder ve biblo gibi tamamlayıcı aksesuarlar yardımıyla alanda kullanılabilir.

Dekorasyonlarda Dengeli Bir Renk Paleti Oluşturmak İçin İpuçları

Pek çok kişi koyu ve açık tonları belli bir oranda kullandığında dengeli bir renk paleti oluşturduğu düşünür. Ancak dekorasyonlarda renk uyumu yakalamak sanıldığı kadar kolay değildir. Dengeli ve uyumlu bir renk paleti oluşturup şık bir alan tasarlamak için bilinmesi gereken ipuçları şunlardır:

  • Desenler evin enerjisini yükselten unsurlar arasında yer alsa da yoğun şekilde kullanılmaları göz yorgunluğuna ve mekânın dağınık görünmesine neden olabilir. Bu nedenle tercih ettiğiniz renk paletindeki tonları barındıran desenleri, evin her alanında kullanmamaya özen göstermeli ve desenli ürünleri denge oluşması adına alana dağıtmalısınız. Örneğin desenli duvar kâğıdı kullanmayı tercih ettiyseniz koltuk takımlarınızı tek renk almalısınız.
  • Halı seçerken hem dekorasyonda kullandığınız renklere hem de zemine uygun bir tercih yaptığınızdan emin olmalısınız. Örneğin kahverengi parkeleri olan bir oda için kahverengi halı kullanmanız hoş bir görüntüye neden olmayacaktır. Bunun yerine kahverengi parkelerin olduğu bir odaya halı seçerken pek çok tonla uyum sağlayan bej rengini kullanabilirsiniz.
  • Dekorasyon yaparken renk uyumunun sadece mobilya, halı, perde ve duvar rengi gibi büyük objelerle sağlandığı yanılgısına düşmemelisiniz. Eğer tamamen uyumlu ve dengeli bir alan tasarlamak istiyorsanız dekoratif objelerde, minderlerde ve biblolarda doğru renk tercihleri yapmalısınız.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hotline
+905444930136